0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Ben Alımı (Nevüs)

Nevüs ya da halk arasında ben olarak bilinen oluşumlar, genellikle kahverengi veya siyahın tonlarında olabildiği gibi renksiz de olabilen lezyonlardır. Deriyle aynı seviyede ya da deriden kabarık olabilirler. Halk arasında et beni olarak bilinen şekli, genellikle deriden kabarık renksiz şekilde gözlenen nevüslerdir. Benlerin bir kısmı cilt kanserinin öncüsü olup bunların ben aldırma ameliyatıyla çıkartılması sağlık açısından önemlidir.

Böyle bir durumun habercileri arasında son zamanlarda büyüme, renk değişikliği kanama ve açık yara oluşumu gibi durumlardan bahsedilebilir. Diğer yandan göz kapağında olduğu gibi anormal yerleşimli durumlar, saçlı deri ya da iç çamaşırı bölgesinde olduğu gibi sürekli tahrişe maruz kalma durumunda alınması gereklidir.

Bunların dışında kişi tamamen estetik görünmeme nedeniyle bunların alınmasını isteyebilir. Benlerin tamamına yakın kısmı lokal anestezi altında cerrahi olarak alınabilir. Ben aldırma ameliyatı sonrasında benler geride genellikle belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşir. Gerek görüldüğü durumlarda patolojiye gönderilmesi faydalı olacaktır.