0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Diyabetin Göz Sağlığına Etkisi

Diyabet birçok organımıza zarar verir. Bunlardan biri de gözdür. Uzun süre kan şekerinin yüksek seyretmesi göz sağlığını olumsuz etkiler. Şeker hastalığına bağlı olarak retina tabakasının bozulması Diyabetik Retinopati’ye yol açar.

Diyabetik Retinopati Nedir?

Diyabetik retinopati, gözleri etkileyen bir diyabet komplikasyondur. Gözün arkasındaki kan damarlarının zarar görmesidir. Başka özelliği de retina yüzeyinde yeni kan damarlarının oluşmasına neden olabilmesidir. Bu yeni damarlar kolayca kanar. Tanı konulmadığı ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilir.

Diyabet, en sık görülen körlük sebeplerinden biridir. Diyabetik süresi arttıkça körlüğe yol açma riski de artar. Bu nedenle hastalar, düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıdır.

Hangi Diyabet Hastaları Göz Sağlığı Açısından Risk Altındadır?

Diyabet hastaları düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Gözün tutulması (retinanın tutulması) diyabetik süresine ve şeker değerinin yüksekliğine bağlıdır. Dolayısıyla süre ve değerlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Diyabet başladıktan ortalama 7-8 yıl sonra göz yanması başlar. Dolayısıyla erken teşhis ve hastalığın takibi çok önemlidir. Diyabette, gençlerde ergenlik dönemi itibariyle göz muayenesi düzenli olarak yapılmalıdır. Diyabet 30 yaşından sonra gelişmişse, tanı konulmasının hemen ardından göz muayenesi yapılmalıdır.

Retinanın hasar dumuruna göre de muayene sıklığı değişmektedir. Şöyle ki; retinada henüz bir hasar gelişmemişse yılda bir kez yapılacak muayene yeterlidir. Ancak, retinopati başlamışsa muayene süresi yılda 3 ya da 4 defa olarak belirlenebilir.

Hastalar Ne Tür Şikayetlerle Doktora Başvurur?

Diyabete bağlı göz hastalıkları genellikle rutin göz muayenesinde belirlenir. Bu nedenle diyabetli hastaların diyabet uzmanının yanı sıra göz doktoru tarafından da muayene edilmesi gerekmektedir.

Diyabet hastaları, yavaş seyreden görme azalması ile göz doktoruna başvurabilir. Ani görme kayıpları da sık karşılaşılan durumlardır. Bazı durumlarda hastaların gözlerinde başlayan hasar, görme yetilerini henüz etkilememiş olabilir. Bu durumda görmeyi etkileyecek seviyeye geldiğinde çok geç kalınmış olabilir. Diyabet hastaları bu süreçte dikkatli olmalı, doktor kontrollerini aksatmamalılardır.

Teşhis İçin Hangi Tetkikler Yapılır?

Fluorescein anjiografisi ile retinadaki hasar belirlenir. Bu yöntemde hastanın kolundaki, damarlardan birine boyayıcı bir madde enjekte edilir. Bu sayede göz filmleri çekilir

Diyabetli Hastaların Karşılaşabilecekleri Göz Hastalıkları Nelerdir?

Retinopati

Gözün arka kısmındaki ışığa duyarlı olan dokuda yani retinada, kan damarlarında oluşan zarardan kaynaklanır. Diyabetik retinopati hastalığında aynı zamanda retina yüzeyinde yeni kan damarları oluşur. Yeni oluşan bu kan damarları kanar. Eğer tanı konulmaz, dolayısıyla tedavi edilmezse bu süreç körlükle sonuçlanabilir.

Katarakt

Şeker hastalarında katarakt görülme oranı, şeker hastası olmayanlara göre daha yüksektir. Bunun nedeni glukoz metabolizmasının bozulmasıdır. Şeker hastalarında, katarakt çok dikkatli takip edilmelidir. Eğer katarakt, muayeneyi engelleyecek kadar ilerlemiş ise ameliyat alternatifi üzerinde durulmalıdır

Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokom yani göz tansiyonu (halk arasındaki deyişiyle “karasu”), göz içi basıncının yükselerek görme sinirini tahrip etmesidir. Görme kaybı ile sonuçlanır. Diyabetli hastalarda glokom daha sık görülür. İlaç ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi sürecinde, göz içi basıncının ayarlanması sağlanır.

Bir cevap yazın