0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Glokom – Göz Tansiyonu Nedir

Halk arasında “göz tansiyonu” olarak da bilinen Glokom, göz içi basıncının yükselerek görme sinirlerine hasar vermesi sonucu körlüğe neden olur . Glokom tedavisi kaybedilmiş görmeyi geri kazandırmaz. Sadece hastalığın ilerlemesini durdurur. Bu nedenle tedaviye zamanında başlamak ve erken teşhis çok önemlidir. Glokom önlenebilir körlüğün önde gelen sebeplerindendir.

Glokomun Belirtileri Nelerdir?

Glokom belirtilerinin çoğunda merkezi görmeden önce görme alanının dış bölgeleri zarar görür. Örneğin bir yola bakarken karşıdan gelen arabayı görebilirsiniz fakat yolun kenarında ki ağaçları ve evleri göremeyebilirsiniz. Bu nedenle hasta görme alanının büyük kısmını kaybedene kadar farkına varmayabilir. Merkezi görme etkilendiğinde ise genellikle hastalık ilerlemiş olur. Glokom sinsi bir hastalıktır. Glokom hastalığında, etkin ilaç tedavisinin düzenli olarak kullanılması ve rutin muayenenin aksatılmaması durumunda körlük riski en aza indirilmiş olunur.

Glokom Tedavisi

Glokomda tedavi kişiye özeldir ve temel prensip göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu şekilde görme kaybının önüne geçilir. Göz tansiyonunu düşürmenin ise farklı yolları mevcuttur. Glokomunuzun tipi, tansiyonunuzun yükseklik derecesi, göz sinirinin durumu, yaş, yaptığı iş, diğer hastalıkların olup olmadığı gibi bir çok değişken tedavi planını etkiler. Bunlar sırası ile ilaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi müdahalelerdir. Ayrıca göz tansiyonunun yükselmesine sebep olan diğer hastalıklar varsa bunlarında tedavisinin olması gereklidir.

Glokomlu bir hastada göz tansiyonu, tüm ilaç ve lazer tedavisine rağmen düşürülemiyorsa ameliyat kaçınılmazdır. Göz tansiyonu çok yüksek olan ve görme sinirinde belirgin hasar olan hastalarda ameliyat ilk seçenektir. İlaç tedavisini düzenli uygulayamayan ,yaşlı hastalarda da öncelikle cerrahi tercih edilebilir. Ameliyatla sadece sağ kalmış sinir hücrelerinin daha fazla hasar görmesi önlenebilir. Böylece kalan görme korunur ve körlük önlenir.

Bir cevap yazın