0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Çocuklarda Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı bezlerinden salgılanan gözyaşı önce göz yüzeyine yayılır, ardından bir kısmı buharlaşma ile diğer bir kısmı ise alt ve üst göz kapaklarımızın iç kısmında yer alan gözyaşı kanalı ağızlarıyla birlikte buruna akar. Gözyaşı kanalındaki tıkanıklık gözde sulanma ve çapaklanma şeklinde bulgu verir.

Bebeklerde ilk aydan başlayan sürekli çapaklanma ve sulanma şikayetinde doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığından şüphe edilmelidir. Gözyaşı kanalından gözyaşı buruna akamayacağı için enfeksiyon sıklığında artış görülür. Tıkanıklık olan göz tarafında burun kökünde kızarıklık ve şişlik görülebilir.

Tedavide önce oluşmuş enfeksiyonun gerilemesi için antibiyotik damlalar tercih edilir. Kanal tıkanıklığının gerilemesi için ilk 1 yılda uygulanan masaj etkilidir. Büyük çoğunluk hastalar doğru uygulanan masaj ile tedavi olmaktadır. Günde 3 kez uygulanan masaja rağmen sulanmada gerileme olmazsa gözyaşı kanalının açılması için sondalama (probing) işlemi gerçekleştirilir.

Yaklaşık 5-10 dk süren işlemde gözyaşı kanalı metal bir sonda (prob) yardımıyla mekanik olarak açılmaktadır. Herhangi bir yara izi ya da dikiş olmamaktadır. Kanal tıkanıklığı işlemden sonra gerilemediyse ikinci bir sondalama uygulanabilmektedir. Uygulanan sondalama işlemi görme dokularına ve gözün kendisine bir risk oluşturmamaktadır.