0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Akıllı Lens Nedir

Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yaş ilerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder, yakına bakarken odaklanamaz hale gelir. Daha da ileriki yaşlarda saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşur.

Akıllı Lens Kime Uygulanır?

  • Akıllı mercek, 50 yaş itibariyle göz merceği donuklaşarak katarakt oluşan kişilerde, bozulan göz merceğinin yerine yerleştirilir.
  • Bunun dışında henüz katarakt oluşmamış, 40-50 yaş sonrasındaki hastalarda ihtiyacı olduğu halde yakın ve uzak gözlüğü kullanmak istemiyorsa akıllı mercek ameliyatı uygulanabilir.
  • Göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek olan 35-40 yaşın altındaki hastalara da akıllı mercek operasyonu yapılabilir.

Akıllı Merceğin Diğer Merceklerden Farkı Nedir?

Son zamanlarda herkesin sıklıkla söz ettiği Akıllı lensler aslında oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal ve trifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir. Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan bu göz içi lensleri katarakt ameliyatları sırasında uygun hastalara uzun süredir kullanılmaktadır. Göz içi lensleri, monofokal (tek odaklı), multifokal (yakın-uzak odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olarak ayrılır.

Akıllı lensler( trifokal), hem kataraktı olan hem de gözlük kullanmak istemeyen ve lazer(göz çizdirme) ameliyatlarına uygun olmayan miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme problemi yaşayan kişilere çözüm sunan göz içi mercekleridir. Bu lenslerin en önemli avantajı diğer lenslerde olmayan ara mesafeyi net bir biçimde göstermesidir.

Akıllı Lenslerin Avantajları?

Akıllı lens olarak adlandırılan trifokal lens ameliyatı sonrasında hastalar gözlüksüz olarak kitap okuyabilmekte, bilgisayar kullanabilmekte ve televizyon seyredebilmektedir ve günlük yaşamına gözlüksüz devam edebilmektedirler.

Akıllı lens takılan hastada göz numarası bir daha değişmez. Gözde bir daha katarakt oluşmaz.

Bir cevap yazın