0232 362 54 54 info@karsiyakagoz.com

Keratokonus Hastalığı Nedir?

Keratokonus, kornea denilen ve gözün en önündeki saat camı gibi olan saydam ve kırıcı tabakanın ilerleyici bir şekilde incelerek öne doğru konikleşerek uzaması şeklinde tanımlanabilir.

Kornea gözün çok önemli bir kısmıdır. Işık, göze kornea aracılığıyla girer. Kornea ışınları kırarak net görmemizi sağlar. Keratokonus hastalığı korneanın kırma gücünü değiştirerek orta veya ağır derecede düzensiz astigmatizma ve bulanık görmeye sebep olur. Bu sebeple hastalar araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi bazı faaliyetleri güçlükle yaparlar.

Genellikle ergenlik döneminde başlar ve 40’lı yaşlara kadar ilerleme gösterebilir. Bu dönemde gözlük numaraları sık sık değişmeye başlar ve gözlüğe rağmen hastalar net görmeyebilir.

Keratokonusun belirtileri nelerdir?

Keratokonus genellikle ilk olarak 10-15 yaş arasındaki çocuklarda miyopi ve astigmatizma ile kendini gösterir. Çoğunlukla hastalarda gözlük camları ile istenilen düzeyde görme elde edilememesi, gözlük numaralarının hızlı bir şekilde artması, göz ovalama alışkanlığı bulunması ve son olarak da ailede keratokonus hastasının olması gibi sebeplerle anlaşılır. Hastalık ilerledikçe hastalar gözlükle bile net görememekten şikayet etmeye başlarlar.

Keratokonus Tedavi Süreci Nasıldır?

  • Kornea cross-linking (kolejen çapraz bağlama)
  • Kornea içi halka (intacs)
  • Keratokonus kontak lensleri
  • Göz içi lens uygulaması
  • Kornea nakli
Hastalığı durdurmak için korneal çapraz bağlama( cross-linking) yöntemi kullanılır. Hastanın görmesini arttırmak için ise birçok yöntem mevcuttur ve hangi yöntemin kullanılacağına hastanın muayenesi ve hastanın ihtiyaçları doğrultusunda karar vermek gerekir.

Bir cevap yazın